Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/549/virtual/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841

Kdo vám podá pomocnou ruku při závislosti na hazardních hrách?

Jak si představíte gamblera? Většina lidí si myslí, že je to člověk, který tráví každý večer v herně a sype tam peníze své a své rodiny do hracího automatu. Dnes už je ale všechno jinak. Na člověku závislost na hazardních hrách na první pohled nepoznáte. Nenavštěvuje totiž noční podniky ani kasina, jen si v každé volné chvilce sedne k počítači či s telefonem na gauč a hraje online.

Právě kvůli tomu, že jsou dnes dostupné automaty zdarma a online, se může stát závislým téměř každý. Většina lidí zkouší hazardní hry jen ze zvědavosti. Chtějí vidět, zda je skutečně tak těžké vyhrát a jestli se jim může poštěstit získat finanční obnos prakticky bez práce. Postupem času však hraní propadávají a vůbec si to neuvědomují.

Jak závislost poznat?

Varovným signálem je situace, kdy člověk zapomíná na své koníčky i rodinu a ve volných chvílích jen hraje. Během práce a společenských akcí myslí na to, kdy si zase zahraje, kvůli hraní se hádá s partnerem / partnerkou a jeho život se omezuje prakticky jen na snahu si znovu zahrát. Velmi vážné je to ve chvíli, kdy člověk utrácí nejen svoje peníze, ale také peníze rodiny, které by měly sloužit na něco jiného.

Kam se obrátit pro pomoc?

Silní jedinci se zvládnou závislosti zbavit sami. Takových je však málo. Hodně pomáhá, pokud v tom nejste sami. Dobré tedy je spojit se s lidmi, kteří se závislostí také bojují. V ČR se sdružují například na webu gambling.podaneruce.cz. V diskuzi se tam řeší různé věci včetně třeba toho, co lidem pomáhá, aby nehráli. Přispívají tam nejen sami závislí, ale rovněž jejich rodinní příslušníci, kteří se jim snaží pomoct. Plný informací je rovněž web Hazardni-hrani.cz, za nímž stojí Úřad vlády České republiky a Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

Ve větších městech fungují i specializovaná centra. Odborná pomoc je často jediným řešením, jak se dostat ze začarovaného kruhu.